Zasady pobytu dziecka w przedszkolu Zajęcia dodatkowe

Zasady pobytu dziecka w przedszkolu

- Przedszkole sprawuje opiekę nad dziećmi, dostosowując metody i sposoby oddziaływań do wieku dziecka i jego możliwości rozwojowych.
- Zapewnia bezpośrednią i stałą opiekę nad dziećmi w czasie pobytu w przedszkolu oraz w trakcie zajęć poza terenem przedszkola. Stosuje w swoich działaniach obowiązujące przepisy bhp i p.poż;

- Każda grupa wiekowa powierzona jest opiece dwóch nauczycieli, sprawowanej zgodnie z ustalonym w arkuszu organizacyjnym czasem pracy oddziału.

- Dzieci objęte są w przedszkolu ciągłym dozorem i opieką, sprawowaną przez nauczyciela lub upoważnionego pracownika przedszkola.

- Dzieciom, które już weszły do sali, nie wolno podczas dnia wychodzić z niej samowolnie, bez powodu i dozoru. Nie wolno im też samowolnie wychodzić z budynku przedszkola.

- Odpowiedzialność za życie i zdrowie dzieci ponosi nauczyciel. Gdy nauczyciel musi wyjść (telefon, toaleta) grupą zajmuje się  pomoc nauczyciela. Nauczyciel w/w sytuacji ogranicza swoją nieobecność do minimum.

- Od rana są organizowane zajęcia i zabawy, aby dzieci mogły spędzać czas atrakcyjnie i aktywnie, i aby nie tęskniły za rodzicami.  Organizacyjnie zajęcia obowiązkowe, tok ćwiczeń ruchowych, przebieg zabawy są przemyślane i zorganizowane pod kątem bezpieczeństwa dzieci.

- Podczas zabaw dowolnych w sali zwraca się uwagę na zgodną i bezpieczną zabawę dzieci, zgodne korzystanie ze wspólnych zabawek, uczy dzielenia się z innymi.

- Nauczyciele obserwują dzieci podczas zabawy, kierują zabawą lub ją inspirują, ewentualnie ingerują w konflikty między dziećmi, jeśli te nie są w stanie same ich rozwiązać.

- Nauczyciel ustala  wspólnie z dziećmi zasady i normy zachowania i postępowania, które zapisane są w tzw. „Kodeksie grupy”.

- Podczas pobytu  na placu zabaw uczy się dzieci korzystania z urządzeń terenowych zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Na placu dzieci przebywają pod stałą opieką nauczyciela, a w grupie 3-latków dodatkowo pomocy nauczyciela. Podczas zabaw nie wolno dzieciom oddalać się samowolnie z terenu.

- W przedszkolu organizowane są spacery i wycieczki, zgodnie z obowiązującymi  przepisami.

- Przy przemieszczaniu się grupy, np. na rytmikę, do szatni, na wycieczki piesze, podczas powrotu z placu zabaw dzieci przemieszczają się kolumną , w parach.

- W razie wystąpienia wypadku dziecka na terenie przedszkola lub poza nim nauczyciel niezwłocznie udziela pierwszej pomocy oraz  zawiadamia rodziców, opiekunów dziecka. Procedura powypadkowa określona jest w regulaminie bezpieczeństwa obowiązującym w przedszkolu.

- Do przedszkola nie przyjmuje się dzieci chorych, a w przypadku zachorowania dziecka w czasie pobytu w przedszkolu rodzic zobowiązany jest do odebrania dziecka. W sytuacji infekcji, chorób skórnych, zakaźnych dziecko nie może uczęszczać do przedszkola do czasu całkowitego wyleczenia.

- Nauczyciele nie mają prawa podawać dzieciom żadnych lekarstw.

- Przedszkole pośredniczy w rocznym ubezpieczeniu dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków. Rodzice, którzy nie wyrażają zgody na ubezpieczenie ich dziecka, zobowiązani są złożyć odmowę ubezpieczenia na piśmie.

• Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzeźniku
    Brzeźnik 67